„Implementarea strategiei comune de gestionare a apelor uzate în bazinul hidrologic al Dunării” – în parteneriat cu localitatea Golubac din Republica Serbia

În data de 21 octombrie 2019 s-a semnat la sediul Biroului Regional de Cooperare Transfrontalieră Romania-Republica Serbia, contractul pentru proiectul „Implementarea strategiei comune de gestionare a apelor uzate în bazinul hidrologic al Dunării”, Acronym: Waste Water II, cod: RORS-451.

Proiectul este în parteneriat cu localitatea Golubac din Republica Serbia, aplicat pe axa de protecție a mediului și cu o perioadă de implementare de 24 de luni.

Concret, este vorba de construirea unei stații de pompare și de realizarea a 7,3 km de canalizare care să preia debitele menajere din nord-estul și sud-estul comunei (zona Lac).

Valoarea totală a proiectului este de 991.901 euro: Comuna Dumbrăvița  – 514.000 euro, localitatea Golubac – 477.000 euro.