https://primaria-dumbravita.ro/wp-content/uploads/2026/04/1-Selectie-dosare-pt-afisat-2.pdf
Author: Buta Artemia
Atenție! Marți, 31 martie, se poate plăti cash la casieria primăriei până la ora 11:00, după această oră se acceptă doar plata cu cardul.
Vă reamintim că persoanele care achită integral impozitul până la data de 31 martie 2026 beneficiază de o bonificaţie de 10%.
Plata obligațiilor fiscale către bugetul local poate fi efectuată prin trei modalități:
– online, cu cardul pe portalul ghiseul.ro;
– cu ordin de plata (detalii la telefon 0371.107.410);
– la ghişeul primăriei (str. Petofi Sandor nr. 31) – în numerar sau cu cardul.
Programul casieriei este:
– luni-miercuri: 08:00 – 15:00
– joi: 08:00 – 17:00
– vineri: 08:00 – 13:00

Atenție! Miercuri, 1 aprilie, între orele 08:30 – 14:30, este închis Serviciul de Stare Civilă! Ofițerul serviciului participă la instruirea obligatorie programată de Direcția de Evidența a Persoanelor Timiș. Declarațiile de căsătorie se pot depune miercuri în intervalul orar 15:00 – 16:00.
În perioada sărbătorilor pascale din 2026, Serviciul de evidență a persoanelor Dumbrăvița, își adaptează programul de funcționare.
Având în vedere că Vinerea Mare (10 aprilie) este zi liberă legală, actele de identitate se vor elibera joi, 09 aprilie, în intervalul orar 13:00-16:00.
Pe strada Arinului, lucrările la proiectul de canalizare ape pluviale, finanțat prin buget local, se apropie de final prin introducerea ultimului bazin de mare capacitate.
Lucrările continuă cu infrastructura rutieră, prin asfaltarea străzii Arinului, cea afectată de lucrările la acest proiect în valoare totală de aproape 9 milioane de lei.


Societatea de Transport Public Timișoara informează că, de luni, 30 martie, în colaborare cu Societatea Metropolitană de Transport Timișoara, vor fi operate modificări în programul de circulație pentru M14, în vederea obținerii unei frecvențe optime de circulație, reducerea timpilor de așteptare și îmbunătățirea condițiilor de deplasare pentru călători.
Totodată, vor fi introduse primele firobuze achiziționate de Primăria Municipiului Timișoara prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR). Acestea vor circula în baza parteneriatului cu UAT Dumbrăvița.
Noile programe de circulație vor putea fi consultate, odată cu intrarea lor în vigoare, pe site-ul STPT, pe site-ul SMTT, în Google Maps, precum și pe platforma STPT Live.
De luni, 30 martie, se adună crengile din zona 4, în cadrul campaniei de primăvară de colectare a crengilor rezultate din toaletarea pomilor.
Este vorba de străzile din vatra veche a satului.
Vă reamintim: crengile trebuie depozitate pe domeniul public, în fața caselor, în așa fel încât să nu încurce circulația pietonilor sau să obtureze vizibilitatea șoferilor.
Vă rugăm să nu aruncați alte deșeuri în afara crengilor și să respectați graficul după care se desfășoară curățenia de primăvară!
Vom reveni periodic cu informații.
Pe strada Fervenția, la intersecția cu Petofi Sandor, se montează un bazin de mare dimensiune, unic în țară, subteran, orizontal, în carosabil, complet utilat, în trei straturi compatibile pentru instalări în soluri cu pânza freatică aproape de suprafață și care în cazul deteriorării unuia dintre pereți să rămână în continuare complet etanș, fără să infesteze apa din pânza freatică și fără să existe infiltrații.